22/3/2015
ΑπομεσήμεÏο μιας ηλιόλουστης ανοιξιάτικης ΚυÏιακής στο Σελλάϊ. ΒαÏιά η ατμόσφαιÏα μετά από το μνημόσυνο ενός χωÏÎ¹Î±Î½Î¿Ï Î¼Î±Ï‚. Δυο φίλοι πίνουν τον καφΠεντός του καφενÎ, παίζουν μια παÏτίδα τάβλι για να ελαφÏÏνει λίγο η σκÎψη κι η καÏδιά τους, κι Îνας ακόμη, σκεφτικός, παÏακολουθεί το ντÎÏμπυ.
Πάνω στις μπηχτÎÏ‚ για το ζάÏι και την Ï„Ïχη, παÏουσιάζεται μια Ï€Ïόταση-Ï€Ïόκληση. “Τσιμπάνε”.
Ο Μανώλης, ÎνθεÏμος πεÏιβαλλοντιστής, Ï€Ïότεινε να κατÎβουμε στις ΦÏσες και να καθαÏίσουμε ότι Îχει απομείνει από τις δικÎÏ‚ του μοναχικÎÏ‚ καθαÏιστικÎÏ‚ εκστÏατείες. Έτσι κι Îγινε. Έτσι ÎÏ€Ïεπε.
Ο απολογισμός;
Πόδια, καÏδιά και σώμα σφιχτά και γυμνασμÎνα. Έξι (6) γεμάτες σακκοÏλες από πεÏισυλλεγμÎνα αποÏÏίμματα.
Ο Άγιος Îικόλας, ο τοπικός Ï€Ïοστάτης των Ολυμπιτών ψαÏάδων, που κάποτε δÏοÏσαν εκεί, αναμμÎνος και θυμιασμÎνος, Î±Ï†Î¿Ï Î¼Î¯Î± μÎÏα Ï€Ïιν, πάλι κάπως Îτσι, ασπÏίστηκε και καθαÏίστηκε. ΧωÏίς βαβοÏÏες κ´ επιφωνήματα.
ΔÏο σακκοÏλες από θαλασσόφεÏτα αποÏÏίματα ο καθÎνας, και επ’ ώμου, για “Γολγοθά” σε υψόμετÏο 200 μÎÏ„Ïων, για απόθεση στους κάδους του ÎάκÏους. ΠαγοÏÏια, παντόφλες, φελλοί, πλαστικά δοχεία, μονωτικά και στεγανωτικά υλικά, όλα για καÏαντίνα στον ΧΥΤΑ και εκτός παÏαλίας.
Και στο Ï„Îλος, οι φÏεσκο-συλλεγμÎνες πατελλίες και κοχÏλοι, για “Îνα” απολαυστικό, χαλαÏωτικό ουζάκι.
Η εν λόγω παÏαλία μας, τα τελευταία χÏόνια, Îχει βελτιωθεί και αλλάξει όψη, λόγω της εν γÎνει βελτίωσης των πεÏιβαλλοντικών συνθηκών στην θάλασσα, κυÏίως στην βιομηχανία μεταφοÏάς πετÏελαιοειδών, αλλά και τη φÏοντίδα του Μανώλη. Ας γίνει η παÏαλία αυτή το υδάτινο καμάÏι μας, το κοινό μυστικό μας για ευχάÏιστο και ανÎμελο κολÏμπι σε μικÏή απόσταση από το ΧωÏιό.
Το εÏώτημα της ημÎÏας είναι: Εφ’ όσον ο φοÏολογοÏμενος πλήÏωσε διάνοιξη δÏόμου και όχημα 4 Χ 4 για πεÏιβαλλοντικοÏÏ‚ σκοποÏÏ‚, ÎÏ€Ïεπε αυτÎÏ‚ οι 6 σακκοÏλες να ανÎβουν 200 καθ’ Ïψους μÎÏ„Ïα κακοτÏάχαλης ανηφόÏας με τον παÏαδοσιακό Ï„Ïόπο, χωÏίς φυσικά να εννοείται ενδοιασμός για τον κόπο;
Ας ευαισθητοποιηθοÏμε όλοι για Ï„Îτοιες κινήσεις και δÏάσεις στο μÎλλον ώστε να απολαμβάνουμε εμείς και οι επισκÎπτες μας κÏυστάλλινο και πεÏιποιημÎνο φυσικό πεÏιβάλλον.
‘