Το Σάββατο 21 ΔεκεμβÏίου Ï€Ïαγματοποιήσαμε την Επίσημη παÏουσίαση της μουσικής συλλογής «ΜΕΛΙΣΜΕÎΟΣ ΛΟΓΟΣ» στον ΠειÏαϊκός ΣÏνδεσμος (official). Σε μια Ï€Ïαγματικά ζεστή και συγκινητική εκδήλωση είχαμε την ευκαιÏία να παÏουσιάσουμε σε δεκάδες συμπατÏιώτες μας που παÏαβÏÎθηκαν και μας τίμησαν με την παÏουσία τους Îνα μνημειώδες και αÏιστουÏγηματικό μουσικό ÎÏγο που αφοÏά την μουσική παÏάδοση της ΟλÏμπου, το οποίο θα αποτελÎσει πηγή Îμπνευσης και παÏακαταθήκη για τις νÎες γενιÎÏ‚.
Στην εκδήλωση μας τιμώμενο Ï€Ïόσωπο ήταν ο συγγÏαφÎας του βιβλίου “ΜελισμÎνος Λόγος” Κος Îίκος Εμμ. Î ÏεάÏης (Nick Prea) στον οποίο αφιεÏώθηκε η βÏαδιά και του επιδόθηκε τιμητική πλακÎτα από τον Î ÏόεδÏο της Αδελφότητας ΓιώÏγο Î. ΔιακογεωÏγίου.
Τιμήθηκαν επίσης με τιμητικÎÏ‚ πλακÎτες από τα μÎλη του Δ.Σ., η συντακτική ομάδα της μουσικής μας κασετίνας ΓιώÏγος Î. Αναστασιάδης (ΓιώÏγος Αναστασιάδης), ΓιώÏγος Î’. ΓιωÏγάκης, Îίκος Ε. Κοντονικόλας (Nick E. Kontonicolas) και ΑνδÏÎας Ι. Φασάκης (Andreas Fasakis) για την πολυετή, επίμονη και άοκνη Ï€Ïοσπάθεια τους, η οποία οδήγησε στην επιτυχή ολοκλήÏωση του ÎÏγου.
Η βÏαδιά συνεχίστηκε με Ï„ÏαγοÏδια της ΟλÏμπου από τα παιδιά μας ενώ στον Ïόλο των οÏγανοπαιχτών ήταν επίσης παιδιά που μαθαίνουν τα μουσικά μας ÏŒÏγανα κάθε ΚυÏιακή στα μαθήματα που διοÏγανώνουμε υπό την καθοδήγηση του ΑνδÏÎα Ι. Φασάκη. Η εξÎλιξη τους Ï€Ïαγματικά μας εντυπωσίασε και κÎÏδισαν το δυνατό χειÏοκÏότημα όλων.
Η εκδήλωσή μας στην φαντασμαγοÏική και γιοÏτινά ντυμÎνη αίθουσα του ΠειÏÎ±ÏŠÎºÎ¿Ï Î£Ï…Î½Î´Îσμου Îκλεισε με το χοÏευτικό συγκÏότημα των νÎων της Αδελφότητας μας που χόÏεψαν λεβÎντικα χοÏοÏÏ‚ του τόπου μας.
Από την ΚυÏιακή 22 ΔεκεμβÏίου η πολυτελής κασετίνα με την μουσική μας συλλογή δίδεται σε Αθήνα και Ρόδο σε κάθε σπίτι φίλου ή συμπατÏιώτη που επισκεπτόμαστε επ’ ευκαιÏία των πατÏοπαÏάδοτων καλάντων μας.